Dabas daudzveidība
Pirmsskolas vecumā dabas rotaļu uzdevums
Pirmsskolas vecumā dabas rotaļu uzdevums - saglabāt bērna dabisko saikni ar darbu, ļaut viņam papildināt savu emocionālo krātuvi, saglabāt zinātkāri, radošo garu, likt pamatus kognitīvajiem procesiem.
Darbības, kas rada daudzdimensionālas "dzīvas" emocijas, nodrošina ar nepieciešamajiem impulsiem visus smadzeņu segmentus un sekmē kvalitatīvu starpneironu saišu-sinapšu veidošanos. To savos pētījumos ir pierādījusi arī LU Dabas vides estētikas pasniedzēja D. Timofejeva.
Smiltis, saule, vējš, ūdens ir ļoti labvēlīgi mūsu organismam, jo dziedina gan garu, gan miesu. Smiltis un akmeņi spēj neitralizēt cilvēku negatīvo enerģiju, novērst stresu un sasprindzinājumu.
Dabas valoda ir universāla un glabā sevī vispatiesāko dzīvības un visplašāko ētisko informāciju.
Kā rada pieredze, regulāra, ritmiska saskarsme un radoša darbošanās ar graudiem spēj bērnam sniegt daudz pozitīvu emociju, attīstīt pirkstu veiklību, rūpību un pacietību, kā arī līdzsvarojas bērna sajūtas un emocionālie procesi, uzlabojas koncentrēšanās spējas.
Tā kā iztēlei ir svarīga loma bērnu zināšanu un izpratnes meklējumos, tad arī mūsu bērnudārzā ir gaismas galds. Gaisma palīdz piesaistīt un noturēt bērna uzmanību, palīdz koncentrēties. Brīvā rotaļāšanās un radīšanas process attīsta iztēli, kas ir pamatā radošumam turpmākajā dzīvē.
Spēlēs ar mazajiem akmentiņiem, gliemežvākiem, kociņiem, lapiņām, bērns vēro ne tikai to, ko ir salikusi roka, bet arī gaisma un ēnas rakstus. Pārslēdzot gaismas slēdža podziņas, viena un tā pati kompozīcija vai glezna izskatās savādāk. Bērns pats meklē krāsu, kas patīt, to krāsu, kas apmierina zemapziņas vajadzības un būs dziedinošas.
Uz gaismas galda bērns lēni ber smiltis, vēro, kādu zīmējumu tās atstāj uz stikla. Pēc tam palīgā ņem pirkstus, delnu, otu, aso ezi - bumbu, un turpina cļot pa radīto pasauli. Ar vienu delnas kustību veco pasauli var pārveidot vai izdzēst pavisam un sākt visu no jauna.
Smilšu spēļu speciāliste - Valija Daudze