VISC projekts
"Kompetenču pieeja mācību saturā" - valsts izglītības
satura centra (VISC) projekts
2018./2019. mācību gadā visas valsts pirmsskolas savu mācību darbu izglītības jomā uzsāka īstenojot “Kompetenču pieeju mācību saturā”.
Vairāk informācijas - https://visc.gov.lv/
Kas ir "kompetence"?
Pirmsskolai piemērots skaidrojums – izpratne, plašas zināšanas par konkrētu lietu/jomu un šo lietu/jomu prast pielietot darbībā.
Nenoliedzami, pieejai īstenot izglītības procesu, ir jāmainās līdzās mūsdienu sabiedrības vajadzībām, pieprasījumam un ātrajam dzīves tempam, ko rada tehnoloģiju izmantošana un pieejamība.
Mūsu izglītības iestādes pedagogi ir gatavi pieņemt šo izaicinājumu. Esam pārdomājuši kā organizēt, plānot, vērtēt savu darbu. Kaut arī pedagogi, kuri ilgstoši strādā pirmsskolā pārliecināti ir izteikušies, ka kompetenču pieeju ir izmantojuši daudzus gadus atpakaļ, lieti noderēja pārdomas par to, ko vēl varētu veikt iestādē, lai mūsdienīgi un sekmīgi darbotos ar bērniem, īstenojot un dažādojot jauno mācību saturu. Sadarbībā ar metodiķi esam izveidojuši savas iestādes darba plānošanu, kā arī pamazām pārskatījuši, papildinājuši mācību vidi piemērotu katram vecumposmam.
Iepazīstoties ar jauno mācību saturu un pieeju, akcentu liekam nevis uz sasniedzamo rezultātu, bet gan uz procesu kā šis pašu izvēlētais rezultāts tiks sasniegts.
MĀCĪBU MĒRĶIS UN UZDEVUMI
Pirmsskolas izglītības satura īstenošanas mērķis un uzdevumi ir noteikti vadlīnijās.
Pirmsskolas izglītības satura īstenošanas mērķis ir zinātkārs, radošs un dzīvespriecīgs bērns, kas dzīvo veselīgi, droši un aktīvi, patstāvīgi darbojas, ieinteresēti un ar prieku mācās, gūstot pieredzi par sevi, citiem, apkārtējo pasauli un savstarpējo mijiedarbību tajā.
Pirmsskolas izglītības satura īstenošanas uzdevumi
-
Sekmēt vispusīgu bērna attīstību, ievērojot viņa vajadzības, intereses, spējas un pieredzi un liekot pamatus vērtībās balstītu ieradumu veidošanai.
-
Attīstīt bērna sociālās un emocionālas prasmes, kas ietver sevis, savu emociju, domu, uzvedības apzināšanu, spēju saprast citus un veidot pozitīvas attiecības.
-
Attīstīt kritisko domāšanu, prasmi pieņemt atbildīgus lēmumus, jaunradi un uzņēmēj spēju, sadarbības, pilsoniskās līdzdalības un digitālās prasmes.
-
Veidot pratību pamatus mācību jomās - valodu, sociālā un pilsoniskā, kultūras izpratne un pašizpausme mākslā, dabaszinātņu, matemātikas, tehnoloģiju, veselības un fiziskās aktivitātes.
-
Nodrošināt bērnam iespēju sagatavoties pamatizglītības ieguvei.