Mūsu stāsts
"Mums patīk lietas vienkāršas, mazas un vienkāršas, vienkāršas. Un mums arī patīk lietas nesarežģīt, mums patīk un arī sanāk."
/I. Ziedonis/
Kā tapa bērnudārza vārds...
Sākotnēji bijusi doma jaunajam mājoklim dot vārdu "Vizbulīte" vai "Pienenīte", jo tas salīdzinoši bija rets iestādes nosaukums. Bet celtniecības laikā ap un pie ēkām pulcējušies mazi, līksmi putniņi. To bija tik daudz! Tāpēc arī jaunajam bērnudārzam devuši vārdu - "Zīlīte".
Pēc vadītājas M. Susojevas atmiņām
Mazie bērni vislabāk atpazīst lielo zīlīti, jo tā ir salīdzinoši liela, koša. Šī putniņa rakstura īpašības atbilst bērnudārziņa raksturojumam – skaista, veikla, lidojums spurdzošs, ja tas nepieciešams – agresīva (ja viņai un viņas mazuļiem draud briesmas). Viņa sargā savu ligzdošanas vietu, mīl siltumu (īpaši meklējot nakts guļu, ligzdošanas vietas). Ārpus ligzdošanas vietas sabiedriskas un uzturas grupās (15 – 20 putnu). Viņas mēdz būt arī draudzīgas. Lielās zīlītes bieži ziņo citiem putniem par plēsīgo putnu parādīšanos. Tās mēdz savākties kopā, lai plēsīgo putnu padzītu.
Ja kāds cilvēks saka, ka ne reizi nav redzējis nevienu zīlīti, viņš ir vai nu akls, vai – melis. Ja viņš apgalvo, ka zīlītes nepazīst, tam gan var ticēt.
Uz Zemes dzīvo gandrīz 70 sugu zīlītes. Cik no tām konstatētas Latvijā? Putnu grāmatā, ko sarakstījis Jānis Baumanis un Pēteris Blūms, var saskaitīt 10.
Vislielākā ir lielā zīlīte (Parus major), ko sauc arī par taukzīlīti, jo tieši viņa ziemā biežāk par citām redzama knābājam speķi dāsnu cilvēku izgatavotās putnu barotavās. Viņa patiešām arī ir visbiežāk sastopamā zīlīte Latvijā.
/ Ilmārs Tīrmanis, 1995 g. Žurnāls “Zīlīte”/
Himna
VĀRDU AUTORE – BIRUTA IRBE
MŪZIKAS AUTORS – ARTŪRS ZEMNIEKS
ZĪLĪTE SAKA TĀ
GLUŽI KĀ PASAKĀ:
“TO, KO TU NEZINI
MINI MINI MINI
AUGSI TAD SAULĪTĒ
LIELS BŪSI PASAULĒ
SACĪSI VISIEM TĀ:
ZINU, VISU ZINU”
VED MANI KĀJIŅAS
VED SAULES TACIŅĀS
VED PLAŠĀ PASAULĒ
MEKLĒT GUDRU ZIŅU
SATIEKU ZĪLĪTI
SVEICINU ZĪLĪTI
PRASU ES ZĪLĪTEI
ATSTĀT KĀDU ZIŅU
Reiz bija kāda pilsēta. Pilsētā dzīvoja čakli cilvēki. Viņi katru dienu gāja uz darbu. Šajā pilsēta bija kāda skaista, liela māja, uz kuru vecāki veda savus bērniņus, lai varētu strādāt bez raizēm. Bērniem šajā mājā klājās ļoti labi un jautri. Viņi rotaļājās, spēlējās, dziedāja jautras dziesmas, līksmi dancoja un zīmēja.
Bērnu smieklus un jautrās dziesmas sadzirdēja zīlītes un katru dienu lidoja apkārt mājai, skatījās logos un klausījās bērnu čalās.
Kādā skaistā ziemas dienā, mājai garām gāja Salatētis. Viņš ieraudzīja zīlītes un sacīja viņām: - “Es skatos, ka jums ļoti patīk šie bērni. Došu jums svarīgu uzdevumu – katru ziemu jūs man stāstīsiet kā bērni pa gadu ir uzvedušies, kādus labus darbus darījuši, vai draudzīgi dzīvojuši! Tad es viņiem nesīšu dāvanas un saldumus.”
Kopš tās dienas zīlītes lidoja pie bērniem. Un bērni, ieraugot zīlītes, skaļi sauca: “ Skatieties, zīlīte! Zīlīte! Zīlīte čivina! Zīlīte!”
Kopš tiem laikiem cilvēki šo māju sauc par “Zīlīti”.
Īvija un viņas mamma Inna Grahovska /2008. gada maijā/
Mūsu bērnu sacerētās pasakas par zīlīti
Reiz dzīvoja zīlīte, viņu sauca Pienenīte. Viņai nebija savas mājas. Kādu dienu Pienenīte lidoja pāri Daugavai. Viņa ieraudzīja pilsētu. Pilsētā bija daudz, daudz māju. Pienenīte lidoja virs pilsētas un priecājās, kādas skaistas mājas, bet man nav savas mājas. Viņa izvēlējās vienu no tām. Šī māja bija zaļā krāsā. Tai apkārt skraidīja daudz bērnu. Es būtu priecīga, ja varētu šeit dzīvot. Bērni ieraudzīja zīlīti un sauca, cik skaits putniņš, nāc pie mums dzīvot. Un tā zīlīte atrada sev māju bērnudārzā, kurš nosaukts viņas vārdā. Visi bija priecīgi, ka pilsētā Aizkraukle ir tāds skaists un jauks bērnudārzs “Zīlīte”.
Grupas “Pienenīte” bērni audzinātājas Ineses Krēsliņas vadībā /2010. gada novembrī
"Māmiņa Zīlīte"
Reiz dzīvoja zīlīšu ģimene. Gan māmiņa, gan tētis bija ļoti čakli. Viņi ļoti rūpējās par saviem bērniem. Tētis gādāja mazuļiem barību, mācīja lidot un sevi aizsargāt. Māmiņa mācīja uzpost savas spalviņas, rūpēties par ligzdiņas tīrību. Māmiņa bija ļoti gudra, kad mazuļi paaugās, viņa stāstīja tiem pasakas, dziedāja dziesmas. Viņa saviem bērniem mācīja rēķināt, lasīt un rakstīt. Vakaros visa ģimene sēdēja koka zaros un lūkojās zvaigznēs. Tad mazie zīlīšu bērni stāstīja stāstus un dziedāja dziesmas. Tad zīlīšu māmiņa saprata, ka viņai ir daudz bērnu un viņa nolēma atvērt savu zīlīšu bērnudārzu, ko tā arī nosauca - “Zīlīte”. Tie zīlītes bērni, kas bērnudārzā iemācījās zīlīšu māmiņas gudrības, varēja lidot pasaulē. Tie bija gudri un laimīgi bērni.
Grupas “Mākonītis” bērni audzinātājas Kristīnes Dzenes vadībā/ 2018. gada februārī
Hronoloģija
1981. gads - sāk būvēt bērnudārzu “Zīlīte”.
Aizkraukles pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Zīlīte” tika nodota ekspluatācijā 1983. gadā, kā Stučkas rajona Stučkas pilsētas Tautas deputātu padomes izdpildkomitejas bērnu dārzs - mazbērnu novietne.
Ar 1983. gada 17. februāra Stučkas pilsētas lēmumu Nr. 14&3 bērnu dārzam - mazbērnu novietnei apstiprināts nosaukums “Zīlīte”. Iestādes vadītāja Marija Susojeva.
1982. gada 2. decembrī par vēl ekspluatācijā nenodotā bērnu dārza vadītāju Stučkas rajona Izglītības nodaļa ar savu pavēli norīkoja Mariju Susojevu.
No 1992. gada 9. janvāra, saskaņā ar pavēli Nr.29. - Aizkraukles bērnudārzs “Zīlīte”.
Pamatojoties uz Latvijas Republikas 1998. gada 22. oktobra Izglītības likumu, bērnudārzi tika pārdēvēti par pirmsskolas izglītības iestādēm.
No 2002. gada 1. janvāra Aizkraukles pirmsskolas izglītības iestāde “Zīlīte” ir pakļauta Aizkraukles novada domei.
PII ir 12 grupas. Pirmsākumā 6 krievvalodīgās grupas, 6 latviešu valodas grupas. 90. gadu sākumā ir 2 krievvalodīgās grupas. Tiek atvērtas 2 veselības grupas - bērniem ar redzes un runas traucējumiem.
Samazinoties bērnu dzimstībai (90. gadu vidus) PII bija pat 2 pirmās klases. Grupu skaits 11 pēc 1. klašu pārcelšanas uz sākumskolu.
No 2007. gada vadītāja - Ligita Neija.
2007. mācību gadā ir nokomplektētas 12 grupas, to skaitā 3 bilingvālās grupas.
Īpašs ieguvums – sen lolotā iecere – uz pārejas starp 2. un 3. korpusu tiek uzbūvēta un 2011. gada 1. decembrī nodota sporta zāle.
2. stāvā tiek pārbūvētas 1. un 3. korpusa terases, paplašinot esošos kabinetus - logopēdijas un vadītājas.
Remontdarbi
Sadarbībā ar vecākiem - grupai "Zemenīte" top rotaļu ierīces, grupas "Brūklenīte" laukumiņā iestādīts slidkalniņš, grupas "Mākonītis" laukumā tiek uzstādīts rotaļu namiņš un izveidots dzīvžogs, izremontēta grupas "Eglīte" garderobe.
Pašu spēkiem - izremontēts un iekārtots sporta skolotājas kabinets. Tika veikts kosmētiskais remonts grupās "Zemenīte", "Margrietiņa", "Bērziņš".
Izremontēts metodiskais kabinets.
Laika gaitā tika aprīkotas visas telpas ar jaunām mēbelēm.
No 2007. līdz 2018. gadam veikti plaši remontdarbi. Visās grupās un kabinetos pakāpeniski nomainītas mēbeles izņemot vadītājas kabinetu.
-
3 korpusu fasādes virsmu apšūšana.
-
Uzstādīts jauns žogs apkārt iestādes teritorijai.
-
Ierīkota ugunsdrošības signalizācija, zibens aizsardzības ierīce.
-
Izvietotas novērošanas kameras.
-
Nomainīti kanalizācijas stāvvadi.
-
Izremontētas: kāpņu telpas, 3 grupu ēdienu izsniegšanas telpas, piecas grupas, piecas tualetes telpas grupās, darbinieku tualetes telpa, kā arī uzstādīta dušas telpa.
-
Nostiprinātas verandas sienas, nomainīts grīdas segums, nomainīti logi.
-
Atjaunotas piecas smilšu kastes bērnu rotaļu laukumos, kā arī viena nojume.
-
Rotaļu laukumu nojumēs nomainīts grīdas segums.
-
2018. gadā tiek izremontēta un atjaunota mūzikas zāle.
-
2019 . gadā sporta zālē nomainīts grīdas segums.
-
Tiek pakāpeniski izremontētas 11 grupu telpas.
-
Tiek izremontēta virtuve, veļas māja.
2019./2020. mācību gadā veiktie darbiņi:
1. Veikta ēku apsekošana (pamatojoties uz būvniecības likumu) 3 dienu garumā.
2. Atjaunotas ugunsdzēsības kāpņu margas ( 6 grupām).
3. Tiek veikts divu grupas telpu (“Zemenīte” un “Margrietiņa”) remonts.
4. Atjaunota dabas taka.
5. Iegādāts pārvietojamais interaktīvais ekrāns.
6. Talkas veidā pārkrāsotas, salabotas rotaļu ierīces laukumos (grupu skolotāji, skolotāju palīgi).
2020. - 2023. gads - izremontēta mūzikas zāle
-
Ir izremontētas terases grupām "Ozoliņš" un "Zemenīte"
-
Izremontētas virtuve un tualete - grupās "Bērziņš" un "Ozoliņš"
-
Izremontēta grupa "Mākonītis"
Rotaļu laukumi
Ko gan lai mēs iesāktu bez vecāku atbalsta un sapratnes!
Vislabākie darbiņi sadarbībā ar vecākiem tapuši vasaras periodā. Paldies vecākiem, ar Jūsu palīdzību mūsu bērnudārziņa laukumi kļuvuši košāki un bagātāki.
Ar vecāku dāvinātajiem augu stādiņiem ir iekoptas trīs skaistas puķudobes.
Paldies mūsu remontstrādniekam Vladislavam par pašdarināto aku un transporta līdzekļiem! Bērniem par tiem liels prieks.