Logopēda padomi
Kā veicināt bērna runas attīstību?
-
"Agra" atteikšanās no knupīša lietošanas. Knupītis ir nekaitīgs pirmajā dzīves gadā. Taču tā ilga lietošana var kaitēt, jo zobi un mēle ieņem nepareizu stāvokli mutē. Kā rezultātā veidojas nepareizs sakodiens, un cietīs arī skaņu izruna.
-
Runas attīstību veicinās pāreja uz cietu barību, kas stiprinās žokļu, mēles muskuļus.
-
Komentējiet jebkuru situāciju vai darbību. Jau no dzimšanas mazulis uztver apkārtējās vides skaņas, kā arī cilvēka runu, īpaši mātes. Arī tad, ja Jūs pēc dabas esat mazrunīgi, runājiet ar bērnu! Nepietiekama komunikācija un saskarsme var būt par iemeslu runas attīstības aizturei.
-
Cieniet bērna centienus runāt! Aktīvie pieaugušie bērna vietā pajautā, atbild, izdara. Dodiet iespēju bērnam pašam runāt, pajautāt, atbildēt uz jautājumu, un uzklausiet viņu!
-
Runājot skatieties bērnam acīs! Īpaši svarīgi tas ir tad, ja Jūsu bērns ir ļoti aktīvs un visu laiku ir kustībā.
-
Neatdariniet bērna runu! Bērns pieaugušo runu uztver kā pareizu. Ja bērna runu nepārtraukti atdarināsiet, tad bērns tā arī runās.
-
Runājiet ritmiski un skaidri! Neskaidra runa bērnam var parādīties, ja pieaugušie runā ļoti ātrā tempā, tāpēc bērns nepaspēj saklausīt vārdus vai frāzi. Pieaugušo runa bērnam var šķist kā neuztveramu "skaņu putra". Sākumā cieš runas sapratne, jo bērns neuztver Jūsu runu, bet pēc tam sāk runāt neskaidri, norauj vārdu galotnes un vārdus teikumā. Iespējama arī stostīšanās rašanās, jo bērns cenšas atdarināt pieaugušo paātrināto runas tempu.
-
Runas attīstību veicinās pasaku lasīšana bērnam jau no 6 mēnešu vecuma, kā arī emocionāla pasaku stāstīšana ar pavadošām kustībām. Piemēram, kā lec zaķis, kā piezogas lapsa, kā iet lācis u.c.
-
Kustēties, vingrināt pirkstus! Ja "strādās" roka un pirksti, tad tiks stimulēts runas centrs, kas attīstīs bērna valodu un runu.
-
Esiet pacietīgi un uzmanīgi! Ja bērns nepareizi izrunā kādu no skaņām, tad nesmejieties par to, neatkārtojiet nepareizo skaņu izrunu. Rosiniet bērnu paklausīties pareizo skaņas izrunu un atkārtot to, protams tikai tad, ja bērns to spēj un var!
-
Paplašiniet bērna vārdu krājumu! Bērns to apgūst divos posmos: vispirms runu un valodu saprot (pasīvais vārdu krājums), un tikai tad runā (aktīvais vārdu krājums). Jo vairāk Jūs paplašināsiet bērna pasīvo vārdu krājumu (sapratnes līmenī), jo ātrāk ir iespējams aktīvās runas "sprādziens".
-
Atcerieties, ka Jūs esat sava bērna pirmie skolotāji, jo runas un valodas attīstība visintensīvāk notiek sākot no 6 mēnešu vecuma līdz 1,3 gadiem! Vissvarīgākais vecums runas un valodas attīstībai ir no 2 līdz 3 gadiem!
Neaizmirstiet priecāties par bērna sasniegumiem, un biežāk uzslavējiet savu bērnu!
Logopēde - Liene Bešmenova